Krytyczne myślenie

Krytyczne myślenie to umiejętność analizowania informacji i podejmowania uzasadnionych decyzji. Obejmuje zawieszony osąd, otwartość i jasność myślenia. Wymaga rozważenia różnych punktów widzenia i dokładnego rozważenia dowodów. Jest niezbędna do rozwiązywania złożonych problemów i podejmowania dobrych decyzji. Ludzie, którzy myślą krytycznie, są w stanie postrzegać świat w bardziej zniuansowany sposób i rozumieć wzajemne powiązania rzeczy. Potrafią także lepiej przystosować się do zmian i radzić sobie z niepewnością. W dzisiejszym dynamicznym świecie umiejętność krytycznego myślenia jest ważniejsza niż kiedykolwiek i konieczna zarówno dla studentów, jak i pracowników.

Jak definiujemy krytyczne myślenie?

  • Zrozumienie logicznych powiązań między pomysłami
  • Identyfikuj, konstruuj i oceniaj argumenty
  • Wykrywaj niespójności i typowe błędy w rozumowaniu
  • Rozwiązuj problemy systematycznie
  • Określ istotność i wagę idei
  • Zastanów się nad uzasadnieniem własnych przekonań i wartości
  • Czym jest krytyczne myślenie?

Krytyczne myślenie to umiejętność obiektywnej analizy informacji i wyciągania racjonalnych wniosków. Obejmuje to także gromadzenie informacji na dany temat i określanie, które informacje mają do niego zastosowanie, a które nie, w oparciu o rozumowanie dedukcyjne. Umiejętność krytycznego myślenia pomaga ludziom zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym i jest ceniona przez większość pracodawców.

Dlaczego pracodawcy cenią krytyczne myślenie?

Umiejętności krytycznego myślenia są cennym atutem dla pracownika, ponieważ pracodawcy zazwyczaj cenią kandydatów, którzy potrafią poprawnie ocenić sytuację i znaleźć logiczne rozwiązanie. Czas jest cennym zasobem dla większości menedżerów, a pracownik potrafiący podejmować właściwe decyzje bez nadzoru, zaoszczędzi zarówno temu menadżerowi, jak i całej firmie wiele cennego czasu.

Krytyczne myślenie to ważna umiejętność dla każdego, kto chce odnieść sukces we współczesnym świecie. Pozwala nam oceniać informacje i podejmować uzasadnione decyzje, zamiast po prostu akceptować rzeczy za dobrą monetę. Dlatego pracodawcy często chcą zatrudniać osoby posiadające silne umiejętności krytycznego myślenia. Pracownicy ci będą potrafili samodzielnie rozwiązywać problemy i identyfikować sposoby ulepszenia miejsca pracy. Będą w stanie odeprzeć złe decyzje i wykorzystać własne umysły do podejmowania dobrych decyzji. Ponadto dla uczniów ważna jest umiejętność krytycznego myślenia. Dzieje się tak dlatego, że aby móc się uczyć i doskonalić, muszą umieć oceniać informacje i przemyśleć problemy, zachowując krytyczne podejście.

Przykłady umiejętności krytycznego myślenia

Istnieje sześć głównych umiejętności, które możesz rozwinąć, aby skutecznie analizować fakty i sytuacje i wyciągać logiczne wnioski:

1. Analityczne myślenie
Umiejętność właściwej analizy informacji jest najważniejszym aspektem krytycznego myślenia. Oznacza to zbieranie informacji i ich interpretację, ale także sceptyczną ocenę danych. Zbierając informacje na temat pracy, myślenie analityczne pomaga oddzielić informacje, które odnoszą się do Twojej sytuacji, od tych, które jej nie dotyczą.

2. Dobra komunikacja
Niezależnie od tego, czy używasz go do gromadzenia informacji, czy do przekonywania innych, że Twoje wnioski są prawidłowe, dobra komunikacja jest kluczowa w procesie krytycznego myślenia. Zachęcanie ludzi do dzielenia się z Tobą swoimi pomysłami i informacjami oraz okazywanie krytycznego myślenia to elementy sukcesu. Jeśli podejmujesz decyzję związaną z pracą, właściwa komunikacja ze współpracownikami pomoże Ci zebrać informacje potrzebne do dokonania właściwego wyboru.

3. Kreatywne myślenie
Umiejętność odkrywania pewnych wzorców informacji i tworzenia abstrakcyjnych powiązań między pozornie niezwiązanymi danymi poprawi Twoje krytyczne myślenie. Analizując procedurę lub proces pracy, możesz twórczo wymyślić sposoby, aby uczynić je szybszym i wydajniejszym. Kreatywność to umiejętność, którą można z czasem rozwijać i która jest cenna na każdym stanowisku, poziomie doświadczenia i branży.

4. Otwartość umysłu
Wcześniejsze wykształcenie i doświadczenia życiowe odciskają piętno na zdolności człowieka do obiektywnej oceny pewnych sytuacji. Uznając te uprzedzenia, możesz poprawić swoje krytyczne myślenie i ogólny proces decyzyjny. Na przykład, jeśli planujesz poprowadzić spotkanie w określony sposób, a Twój partner sugeruje zastosowanie innej strategii, powinieneś pozwolić mu zabrać głos i dostosować swoje podejście w oparciu o jego uwagi.

5. Umiejętność rozwiązywania problemów
Kolejną cenną umiejętnością jest umiejętność prawidłowej analizy problemu i pracy nad wdrożeniem rozwiązania. Na przykład, jeśli kelnerzy w Twojej restauracji muszą poprawić szybkość obsługi, możesz rozważyć przeniesienie części ich obowiązków na autobusy lub inny personel kuchni, aby kelnerzy mogli szybciej dostarczać jedzenie.

6. Zadawanie przemyślanych pytań
Zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych zadawanie właściwych pytań jest kluczowym krokiem w formułowaniu prawidłowych wniosków.

Pytania otwarte

Zadawanie pytań otwartych może pomóc osobie, z którą się komunikujesz, w dostarczeniu Ci odpowiednich i niezbędnych informacji. Są to pytania, na które nie można udzielić prostej odpowiedzi „tak” lub „nie”, co wymaga od osoby otrzymującej pytanie szczegółowego wyjaśnienia odpowiedzi.

Pytania oparte na wynikach

Jeśli czujesz, że doświadczenie i umiejętności innej osoby mogłyby pomóc Ci w efektywniejszej pracy, zastanów się nad zadaniem pytań opartych na wynikach. Zapytanie kogoś, jak zachowałby się w określonej hipotetycznej sytuacji, da ci wgląd w jego własne umiejętności krytycznego myślenia i pomoże ci dostrzec rzeczy, o których wcześniej nie myślałeś.

Pytania refleksyjne

Możesz uzyskać wgląd, prosząc osobę, aby zastanowiła się i oceniła doświadczenie oraz wyjaśniła swoje procesy myślowe zachodzące w tym czasie. Pomoże Ci to rozwinąć krytyczne myślenie, dostarczając przykładów z prawdziwego świata.

Pytania strukturalne

Łatwym sposobem zrozumienia czegoś jest zapytanie, jak coś działa. Każdy działający system jest wynikiem długiego procesu prób i błędów, a właściwe zrozumienie kroków, które należy podjąć, aby uzyskać pozytywny wynik, może pomóc Ci zwiększyć efektywność własnych wysiłków.

Filmy
https://www.youtube.com/watch?v=WGvChc5DeyM

https://www.youtube.com/watch?v=IsAg-JqJnA8

GRY I MIKROLECJE

Wstępny test

Po teście

Plan lekcji krytycznego myślenia 1

zagadka 2

wyścig koszowy

łamigłówka do sprawdzania zrozumienia

klasa zielona

Plan lekcji krytycznego myślenia 2

zagadka 1

zagadka 2

recykling

ARTYKUŁY
Journal of Developmental Education: « Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w klasie: systematyczny przegląd literatury «.

KSIĄŻKI
Bassham, G. i in.: „ Myślenie krytyczne: wprowadzenie ucznia ”.
Hughes, W. i in.: „ Krytyczne myślenie: wprowadzenie do podstawowych umiejętności ”.
Paul, R., Elder, L.: « Krytyczne myślenie: narzędzia do przejęcia kontroli nad swoją nauką i życiem «.
White, DA: „ Krytyczne myślenie: natura krytycznego i twórczego myślenia ”.
Tytuł, P.: „ Krytyczne myślenie: odwołanie do rozumu ”.

STRONY INTERNETOWE
Fundacja Krytycznego Myślenia
Opis: Strona internetowa Fundacji Krytycznego Myślenia zawierająca zasoby, książki i artykuły związane z krytycznym myśleniem w różnych kontekstach.
Społeczność krytycznego myślenia
Opis: Zasób internetowy zgłębiający podstawy krytycznego myślenia oraz oferujący narzędzia i strategie rozwijania umiejętności krytycznego myślenia.
Konsorcjum Critical Thinking
Opis: Konsorcjum edukacyjne promujące krytyczne myślenie w klasie. Na jego stronie internetowej znajdują się zasoby i strategie nauczania i rozwijania umiejętności krytycznego myślenia.
Gospodarka o obiegu zamkniętym: Portal Komisji Europejskiej .