Komunikacja
DEFINICJA
Umiejętności komunikacyjne można zdefiniować jako dzielenie się znaczeniem poprzez wymianę informacji i wspólne zrozumienie i są one kluczem do wszystkich innych umiejętności. Dwustronna wymiana werbalna, niewerbalna lub pisemna pomiędzy dwiema lub większą liczbą osób. Komunikacja jest umiejętnością interpersonalną mocno zakorzenioną w relacjach społecznych. Silne umiejętności komunikacyjne obejmują korzystanie z różnych modalności i wybór najlepszej metody przekazu.
CELUJE
- W szkole i w miejscu pracy nadrzędnym celem jest osiągnięcie dobrej komunikacji w celu realizacji wyznaczonych zadań. W dzisiejszych czasach stres przenosi się z pracy indywidualnej na pracę grupową i naukę języka, na przykład standardowe egzaminy oceniają przede wszystkim przekaz idei i umiejętność porozumiewania się, a nie poprawność gramatyczną i ortograficzną.
- Skuteczna komunikacja jest punktem wyjścia do rozwoju nowych pomysłów i procesów wymiany informacji; w dziedzinie zrównoważonego rozwoju rozpowszechnianie koncepcji, metod i innowacyjnych inicjatyw odbywa się głównie poprzez współpracę, która obejmuje komunikację.
- Działania komunikacyjne są niezbędne do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów
- Komunikację osiąga się w wielu środowiskach, poprzez edukację formalną i pozaformalną lub urządzenia cyfrowe; im więcej ludzi się spotyka i z którymi wchodzi w interakcję, tym bardziej rozwija się u nich nieszablonowe myślenie.
SPIS TREŚCI
- Komunikacja pisemna: Jest to umiejętność skutecznego i jasnego przekazywania informacji
tekst pisany. Polega na użyciu odpowiedniego języka, tonu i stylu, aby przekazać zamierzony komunikat, biorąc jednocześnie pod uwagę odbiorców i cel komunikacji. - Komunikacja ustna: Kompetencja ta pomaga budować zaufanie i niezawodność. Jest skuteczniejszy niż e-mail czy SMS. W przypadku ważnych i wrażliwych rozmów możesz polegać na komunikacji ustnej, aby przekazać swoje stanowisko, uniknąć nieporozumień i zminimalizować zamieszanie. (…) Opiera się na przejrzystości, zrozumieniu i zaufaniu. Może podnieść morale, zachęcić do poprawy wydajności i promować pracę zespołową.
- Komunikacja niewerbalna i wizualna: Można jej używać do informowania, przekonywania lub zabawiania publiczności. Dobra komunikacja wizualna wykorzystuje obrazy, typografię i układ, aby stworzyć skuteczny i przekonujący projekt. Można go używać do przekazywania informacji, tworzenia lub wzmacniania relacji lub motywowania ludzi do działania. Jest to skuteczny sposób dotarcia do osób, które mogą nie być w stanie zrozumieć komunikacji pisemnej lub ustnej.
- Aktywne słuchanie: jest to proces, dzięki któremu jednostka zabezpiecza informacje od innej osoby lub grupy. Wymaga to skupienia uwagi na rozmowie, nie przerywania jej i poświęcenia czasu na zrozumienie, o czym mówi rozmówca. Aktywni słuchacze za wszelką cenę unikają przerywania, podsumowują i powtarzają to, co usłyszeli, oraz obserwują mowę ciała, aby zapewnić im dodatkowy poziom zrozumienia. Element „aktywny” obejmuje podjęcie kroków w celu wyciągnięcia szczegółów, które w przeciwnym razie nie zostałyby udostępnione.
- Komunikacja kontekstowa: definiuje się ją jako dwukierunkowy transfer informacji między dwiema stronami, w którym obie strony są świadome relacyjnego, środowiskowego i kulturowego kontekstu wymiany. Mówiąc najprościej, oznacza to, że wszystkie zaangażowane podmioty wiedzą, o czym jest rozmowa.
- KOMPETENCJE KOMUNIKACYJNE
ĆWICZENIA I Ogrywanie ról
Technika Pączka – mikrolekcja oparta na dzieleniu się pomysłami
Musical Daj jedno, zdobądź jedno
Metoda wzajemnego nauczania-uczenia się
Realizacja projektów rozwiązujących problemy środowiskowe
WIDEO
GRY
Rozwijanie umiejętności komunikacji poprzez wykorzystanie technologii
ARTYKUŁY
Zrównoważony rozwój: « Komunikat dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym: ramy i studium przypadku «.
Zrównoważony rozwój: « Znaczenie skutecznej komunikacji w modelach biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym «.
KSIĄŻKI
Mulligan, C., Bakshi, BR: «Gospodarka o obiegu zamkniętym: w kierunku zrównoważonej przyszłości».
Kantz C., Schneider F.: „Informowanie o zrównoważonym rozwoju dla zielonej gospodarki”.
Lacy P., Rutqvist, J.: „Podręcznik gospodarki o obiegu zamkniętym: realizacja korzyści w obiegu zamkniętym”.
Jönsson, C., Broman G.: „Biznes o obiegu zamkniętym: współpraca i rozpowszechnianie”.
Alliance G.»Informowanie o gospodarce o obiegu zamkniętym: praktyczny przewodnik».
STRONY INTERNETOWE
Fundacja Ellen MacArthur . Fundacja Ellen MacArthur promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz oferuje zasoby i publikacje związane z komunikacją w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym.
Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) . WBCSD to globalna organizacja współpracująca z przedsiębiorstwami w celu promowania zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich strona internetowa oferuje raporty i powiązane narzędzia komunikacyjne.
Rozpowszechniaj wiadomości . Serwis z wiadomościami i analizami poświęcony gospodarce o obiegu zamkniętym. Zawiera artykuły i zasoby dotyczące komunikacji w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym.