Rozwiązywanie problemów

WSTĘP

Skuteczne rozwiązywanie problemów wymaga szerokiego zestawu umiejętności, które umożliwiają jednostkom, zespołom i firmom osiąganie wyznaczonych celów. Obejmuje zdolność do zdefiniowania problemu, podzielenia go na łatwe do zarządzania części, opracowania podejść do rozwiązania (pod)problemu przy użyciu kreatywności i analitycznego myślenia, a także bezbłędnego wykonania. Umiejętności rozwiązywania problemów są ważne w każdej karierze i na każdym poziomie. W rezultacie skuteczne rozwiązywanie problemów może również wymagać umiejętności technicznych specyficznych dla danej branży lub stanowiska.

Definicja umiejętności rozwiązywania problemów

Umiejętności rozwiązywania problemów to umiejętność identyfikowania problemów, przeprowadzania burzy mózgów i analizowania odpowiedzi oraz wdrażania najlepszych rozwiązań. Rozwiązywanie problemów to także czynność definiowania problemu; określenie przyczyny problemu; identyfikowanie, ustalanie priorytetów i wybór alternatyw rozwiązania; i wdrożenie rozwiązania.


Dlaczego umiejętności rozwiązywania problemów są ważne?

Umiejętności rozwiązywania problemów są najbardziej poszukiwaną umiejętnością miękką w 2022 r. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Krajowe Stowarzyszenie Szkół Wyższych i Pracodawców Job Outlook 2022, 86% pracodawców szuka umiejętności rozwiązywania problemów w życiorysach studentów. Nic dziwnego, że pracodawcy szukają tej umiejętności: firmy zawsze będą potrzebować ludzi, którzy pomogą im znaleźć rozwiązania ich problemów. Ktoś proaktywny i skuteczny w rozwiązywaniu problemów jest cenny dla każdego zespołu.

„Pracodawcy szukają pracowników, którzy potrafią samodzielnie podejmować decyzje, szczególnie w obliczu dominacji pracy zdalnej/hybrydowej i konieczności asynchronicznej komunikacji” – mówi Eric Mochnacz, starszy konsultant HR w Red Clover. „Pracodawcy chcą widzieć osoby, które potrafią podejmować świadome decyzje minimalizujące ryzyko i mogą to robić bez paraliżu analitycznego”.

Proces rozwiązywania problemów

KrokCharakterystyka
1. Zdefiniuj problemOdróżnij fakt od opinii Określ podstawowe przyczyny Skonsultuj się z każdą zaangażowaną frakcją w celu uzyskania informacji Określ konkretnie problem Zidentyfikuj, jaki standard lub oczekiwanie zostało naruszone Określ, w którym procesie leży problem Unikaj prób rozwiązania problemu bez danych
2. Generuj alternatywne rozwiązaniaOdłóż początkowo ocenę alternatyw. Włącz wszystkie zaangażowane osoby w tworzenie alternatyw. Określ alternatywy spójne z celami organizacji. Określ alternatywy krótko- i długoterminowe. Przeprowadź burzę mózgów na temat pomysłów innych. Poszukaj alternatyw, które mogą rozwiązać problem.
3. Oceń i wybierz alternatywęOceniaj alternatywy w odniesieniu do docelowego standardu Oceniaj wszystkie alternatywy bez uprzedzeń Oceniaj alternatywy w odniesieniu do ustalonych celów Oceniaj zarówno sprawdzone, jak i możliwe wyniki Wyraźnie zaznacz wybraną alternatywę
4. Wdróż i śledź rozwiązanieZaplanuj i wdroż test pilotażowy wybranej alternatywy. Zbierz informacje zwrotne od wszystkich zainteresowanych stron. Uzyskaj akceptację lub konsensus ze strony wszystkich zainteresowanych. Ustal stałe środki i monitorowanie. Oceń długoterminowe wyniki w oparciu o ostateczne rozwiązanie.

Zasoby rozwiązywania problemów

Wykres rozwiązywania problemów

PROCES ROZWIĄZANIA PROBLEMU

Aby skutecznie zarządzać i prowadzić odnoszącą sukcesy organizację, przywództwo musi kierować swoimi pracownikami i rozwijać techniki rozwiązywania problemów. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania problemów można osiągnąć, postępując zgodnie z podstawowym czteroetapowym procesem rozwiązywania problemów i metodologią opisaną poniżej.

1. Zdefiniuj problem

Zdiagnozuj sytuację tak, aby skupić się na problemie, a nie tylko na jego objawach. Pomocne techniki rozwiązywania problemów obejmują stosowanie schematów blokowych do identyfikacji oczekiwanych etapów procesu oraz diagramów przyczynowo-skutkowych do definiowania i analizowania przyczyn źródłowych .

Poniższe sekcje wyjaśniają kluczowe kroki rozwiązywania problemów. Kroki te wspierają zaangażowanie zainteresowanych stron, wykorzystanie informacji opartych na faktach, porównanie oczekiwań z rzeczywistością i skupienie się na pierwotnych przyczynach problemu. Powinieneś zacząć od:

Przeglądanie i dokumentowanie tego, jak obecnie działają procesy (tj. kto co robi, z jakimi informacjami, używając jakich narzędzi, komunikując się z jakimi organizacjami i osobami, w jakich ramach czasowych, w jakim formacie).

Ocena możliwego wpływu nowych narzędzi i poprawionych polityk na rozwój modelu „jak powinno być”.

2. Generuj alternatywne rozwiązania

Odłóż wybór jednego rozwiązania do czasu zaproponowania kilku alternatywnych rozwiązań problemu. Uwzględnienie wielu alternatyw może znacznie zwiększyć wartość idealnego rozwiązania. Kiedy już zdecydujesz się na model „co powinno być”, ten docelowy standard staje się podstawą do opracowania planu działania w celu zbadania alternatyw. Zarówno burza mózgów , jak i techniki zespołowego rozwiązywania problemów są przydatnymi narzędziami na tym etapie rozwiązywania problemów.

Przed końcową oceną należy wygenerować wiele alternatywnych rozwiązań problemu. Częstym błędem przy rozwiązywaniu problemów jest ocenianie alternatywnych rozwiązań w momencie ich zaproponowania, w związku z czym wybierane jest pierwsze akceptowalne rozwiązanie, nawet jeśli nie jest ono najlepiej dopasowane. Jeśli skupimy się na próbie uzyskania oczekiwanych rezultatów, stracimy potencjał nauczenia się czegoś nowego, co pozwoli na realną poprawę procesu rozwiązywania problemów.

3. Oceń i wybierz alternatywę

Osoby wykwalifikowane w rozwiązywaniu problemów kierują się szeregiem czynników przy wyborze najlepszej alternatywy. Rozważają, w jakim stopniu:

Konkretna alternatywa rozwiąże problem, nie powodując innych nieprzewidzianych problemów.

Wszystkie zainteresowane osoby zaakceptują alternatywę.

Prawdopodobne jest wdrożenie alternatywy.

Alternatywa mieści się w ramach ograniczeń organizacyjnych.

4. Wdróż i śledź rozwiązanie

Liderzy mogą zostać wezwani do kierowania innymi w celu wdrożenia rozwiązania, „sprzedania” rozwiązania lub ułatwienia wdrożenia przy pomocy innych. Zaangażowanie innych we wdrożenie to skuteczny sposób na zdobycie akceptacji i wsparcia oraz zminimalizowanie oporu wobec kolejnych zmian.

Niezależnie od tego, w jaki sposób rozwiązanie zostanie wdrożone, we wdrożenie należy włączyć kanały informacji zwrotnej. Pozwala to na ciągłe monitorowanie i testowanie rzeczywistych zdarzeń pod kątem oczekiwań. Rozwiązywanie problemów i techniki stosowane w celu uzyskania przejrzystości są najskuteczniejsze, jeśli rozwiązanie pozostaje na swoim miejscu i jest aktualizowane w celu reagowania na przyszłe zmiany.

WIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=IsAg-JqJnA8

https://www.youtube.com/watch?v=zCRKvDyyHmI

GRY I MIKROLECJE

Wstępny test

Po teście

Rozwiązywanie problemów Scenariusz lekcji 1

zagadka 2

zagadka 3

łamigłówka do sprawdzania zrozumienia

R gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwiązywanie problemów Scenariusz lekcji 2

zagadka 1 zmniejsz

zagadka 2 zmniejsz

zagadka 3 zmniejsz

ARTYKUŁY
Rahman, Md. M.: « Umiejętność XXI wieku «Rozwiązywanie problemów»: definiowanie pojęcia «. Brama Badawcza.
Dostál, J.: « Teoria rozwiązywania problemów «. Brama Badawcza.
Haury, DL: « Co to jest rozwiązywanie problemów? «. Academia.edu.
Hermanowicz, HJ: « Rozwiązywanie problemów jako metoda nauczania «. ascd.org.
Talanker, S.: „ Rozwiązywanie problemów to podejmowanie decyzji ”. Brama Badawcza.

KSIĄŻKI
Lehoczky, S. i Rusczyk, R. « Sztuka rozwiązywania problemów: podstawy «.
Watanabe, K.: „ Prosta książka dla mądrych ludzi ”.
Schein, EH: „Pokorne zapytanie: delikatna sztuka proszenia zamiast mówić”. Cross, N.: „ Myślenie projektowe: Zrozumienie, jak projektanci myślą i pracują ”.
Meyer, MH: « Podejmowanie decyzji: podejście zintegrowane «.
„Rozwiązywanie problemów w C++” Waltera Savitcha

LINKI DO STRONY INTERNETOWEJ
MIT Solve .
Przedsiębiorczość.org .
Fundacja Kauffmana .
Program przedsięwzięć technologicznych Stanforda .
Globalna Sieć Przedsiębiorczości .