Samoświadomość i poczucie własnej skuteczności

Wstęp

Samego siebie skuteczność

Poczucie własnej skuteczności to wiara danej osoby w jej zdolność do wykonania zadania lub osiągnięcia celu. Obejmuje wiarę w siebie i zdolność kontrolowania swojego zachowania , wywierania wpływu na otoczenie i utrzymywania motywacji w dążeniu do celu. Ludzie mogą mieć poczucie własnej skuteczności w różnych sytuacjach i dziedzinach, takich jak szkoła, praca, relacje i inne ważne obszary.

Czy w obliczu wyzwania czujesz, że możesz się podnieść i osiągnąć swój cel, czy też poddajesz się porażce? Czy jesteś jak lokomotywa z klasycznej książki dla dzieci („Myślę, że mogę, myślę, że mogę!”), A może wątpisz we własne możliwości, by powstać i pokonać trudności, jakie życie stawia na Twojej drodze? Jeśli masz tendencję do kontynuowania działania pomimo przeszkód, prawdopodobnie masz wysoki stopień poczucia własnej skuteczności.

Poczucie własnej skuteczności jest ważne, ponieważ odgrywa rolę w tym, co o sobie myślisz i czy skutecznie osiągasz swoje cele życiowe. Pojęcie poczucia własnej skuteczności ma kluczowe znaczenie dla społecznej teorii poznawczej Alberta Bandury , która podkreśla rolę uczenia się przez obserwację , doświadczenia społecznego i wzajemnego determinizmu w rozwoju osobowości.

Według Bandury poczucie własnej skuteczności jest częścią systemu Ja, na który składają się postawy, zdolności i umiejętności poznawcze danej osoby. System ten odgrywa główną rolę w tym, jak postrzegamy i reagujemy na różne sytuacje. Poczucie własnej skuteczności jest istotną częścią tego systemu siebie.

Podstawy własnej skuteczności

Według Alberta Bandury poczucie własnej skuteczności to „wiara we własne możliwości zorganizowania i wykonania działań niezbędnych do poradzenia sobie z potencjalnymi sytuacjami”. Poczucie własnej skuteczności to wiara danej osoby w jej zdolność do odniesienia sukcesu w określonej sytuacji. Takie przekonania odgrywają rolę w określaniu, jak ludzie myślą, zachowują się i czują. 

Odkąd Bandura opublikował w 1977 r. swój przełomowy artykuł pt. „Samoskuteczność: w stronę ujednolicającej teorii zmiany zachowania ”, temat ten stał się jednym z najczęściej badanych tematów w psychologii. Dlaczego poczucie własnej skuteczności stało się tak ważnym tematem wśród psychologów i pedagogów?

Jak wykazali Bandura i inni badacze, poczucie własnej skuteczności może wpływać na wszystko, od stanów psychicznych, przez zachowanie , po motywację. Poczucie własnej skuteczności określa, do jakich celów dążymy, w jaki sposób je osiągamy i jak zastanawiamy się nad własnymi wynikami.

Nasza wiara we własną zdolność do odniesienia sukcesu odgrywa rolę w tym, jak myślimy, jak się zachowujemy i co czujemy w związku z naszym miejscem na świecie.

Rola poczucia własnej skuteczności

Praktycznie wszyscy ludzie potrafią określić cele, które chcą osiągnąć, rzeczy, które chcieliby zmienić rzeczy, które chcieliby osiągnąć. Jednak większość ludzi zdaje sobie również sprawę, że wprowadzenie tych planów w życie nie jest takie proste. Bandura i inni odkryli, że poczucie własnej skuteczności jednostki odgrywa główną rolę w podejściu do celów, zadań i wyzwań. 

Dobrze jest mieć wysokie poczucie własnej skuteczności. Osoby z silnym poczuciem własnej skuteczności:

Rozwijaj głębsze zainteresowanie działaniami, w których uczestniczą

Stwórz silniejsze poczucie zaangażowania w swoje zainteresowania i działania

Szybko podnoś się po niepowodzeniach i rozczarowaniach

Traktuj trudne problemy jako zadania, które należy opanować

Z drugiej strony, niska samoskuteczność może mieć wiele szkodliwych skutków. Osoby o słabym poczuciu własnej skuteczności:

Unikaj trudnych zadań

Wierzą, że trudne zadania i sytuacje przekraczają ich możliwości

Skoncentruj się na osobistych niepowodzeniach i negatywnych skutkach

Szybko trać wiarę w swoje osobiste możliwości

Poczucie własnej skuteczności a poczucie własnej wartości a pewność siebie

Poczucie własnej skuteczności jest czasami mylone z poczuciem własnej wartości , ale istnieją między nimi istotne różnice. Jaka jest różnica między poczuciem własnej skuteczności a poczuciem własnej wartości? Poczucie własnej skuteczności odnosi się do tego, co myślisz o swojej zdolności do odniesienia sukcesu w różnych sytuacjach, podczas gdy poczucie własnej wartości odnosi się do szacunku dla własnej wartości i wartości.

Czy poczucie własnej skuteczności to to samo, co pewność siebie? Chociaż te dwa terminy są ze sobą powiązane, istnieje kilka ważnych różnic. Pewność siebie jest bardziej ogólna i odnosi się do ogólnej wiary danej osoby w siebie we wszystkich kontekstach. Z drugiej strony poczucie własnej skuteczności jest bardziej specyficzne i zależne od kontekstu. Osoba może mieć wysokie poczucie własnej skuteczności w jednej dziedzinie (np. w nauce) i niskie poczucie własnej skuteczności w innych obszarach (np. w sporcie).

Badania sugerują, że poczucie własnej skuteczności jest predyktorem poczucia własnej wartości. Innymi słowy, osoby o wysokim poczuciu własnej skuteczności mają również zazwyczaj wysoką samoocenę i odwrotnie.

Jak rozwija się poczucie własnej skuteczności?

Poczucie własnej skuteczności zaczynamy kształtować już we wczesnym dzieciństwie, radząc sobie z różnymi doświadczeniami, zadaniami i sytuacjami. Jednak wzrost poczucia własnej skuteczności nie kończy się w młodości, ale ewoluuje przez całe życie, w miarę jak ludzie zdobywają nowe umiejętności, doświadczenia i zrozumienie. 

Jakie są cztery rodzaje poczucia własnej skuteczności?

Bandura zidentyfikował cztery główne źródła poczucia własnej skuteczności. Cztery sposoby osiągnięcia własnej skuteczności to doświadczenia mistrzostwa, modelowanie społeczne , perswazja społeczna i reakcje psychologiczne.

SAMOŚWIADOMOŚĆ

Samoświadomość to zdolność postrzegania i rozumienia rzeczy, które sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś jako jednostka, w tym Twojej osobowości, działań, wartości, przekonań, emocji i myśli. Zasadniczo jest to stan psychiczny, w którym centrum uwagi staje się jaźń .

Chociaż samoświadomość ma kluczowe znaczenie dla tego, kim jesteś, nie jest to coś, na czym skupiasz się w każdym momencie każdego dnia. Zamiast tego samoświadomość zostaje wpleciona w tkankę tego, kim jesteś i pojawia się w różnych momentach, w zależności od sytuacji i Twojej osobowości .

Jest to jeden z pierwszych elementów koncepcji siebie, który się pojawia. Ludzie nie rodzą się całkowicie świadomi siebie. Jednak dowody sugerują, że niemowlęta rzeczywiście mają elementarne poczucie samoświadomości.

Niemowlęta mają świadomość, że są odrębnymi istotami od innych, czego dowodem są takie zachowania , jak odruch zakochiwania, podczas którego niemowlę szuka sutka, gdy coś ociera się o ich twarz. Naukowcy odkryli również, że nawet noworodki potrafią rozróżnić dotyk własny od dotyku obcego . 

Naciśnij przycisk Play, aby uzyskać porady dotyczące budowania siły psychicznej

The Verywell Mind Podcast, prowadzonym przez redaktor naczelną i terapeutkę Amy Morin, LCSW, opowiadamy o tym, jak codziennie budować siłę psychiczną. Kliknij poniżej, aby posłuchać teraz.

Rozwój samoświadomości

Badania wykazały, że bardziej złożone poczucie samoświadomości pojawia się około pierwszego roku życia i staje się znacznie bardziej rozwinięte w wieku około 18 miesięcy. Badacze Lewis i Brooks-Gunn przeprowadzili badania sprawdzające, jak rozwija się samoświadomość. 

Naukowcy nałożyli czerwoną kropkę na nos niemowlęcia, a następnie podnieśli je do lustra. Dzieci, które rozpoznały się w lustrze, sięgały raczej do własnego nosa niż do odbicia w lustrze, co wskazywało, że posiadają przynajmniej pewien poziom samoświadomości.

Lewis i Brooks-Gunn odkryli, że prawie żadne dziecko poniżej pierwszego roku życia nie sięgałoby do własnego nosa zamiast do odbicia w lustrze.

Około 25% niemowląt w wieku od 15 do 18 miesięcy sięgało po własny nos, podczas gdy w przypadku dzieci w wieku od 21 do 24 miesięcy robiło to około 70%.

Należy zauważyć, że badanie Lewisa i Brooksa-Gunna wskazuje jedynie na samoświadomość wzrokową niemowlęcia; dzieci mogą w rzeczywistości posiadać inne formy samoświadomości nawet na tym wczesnym etapie życia. Na przykład badacze Lewis, Sullivan, Stanger i Weiss zasugerowali, że wyrażanie emocji obejmuje samoświadomość, a także zdolność myślenia o sobie w odniesieniu do innych ludzi.

Naukowcy zaproponowali, że obszar mózgu zwany przednią korą obręczy, zlokalizowany w płacie czołowym, odgrywa ważną rolę w rozwijaniu samoświadomości. W badaniach wykorzystano również obrazowanie mózgu, aby wykazać, że region ten ulega aktywacji u dorosłych, którzy są samoświadomi. 

Eksperyment Lewisa i Brooksa-Gunna sugeruje, że samoświadomość zaczyna pojawiać się u dzieci w wieku około 18 miesięcy, czyli w wieku, który zbiega się z szybkim wzrostem komórek wrzecionowatych w przedniej części kory obręczy.

Jednak jedno z badań wykazało, że pacjent zachował samoświadomość nawet w przypadku rozległych uszkodzeń obszarów mózgu, w tym wyspy i przedniej części kory obręczy. 

Sugeruje to, że te obszary mózgu nie są wymagane dla większości aspektów samoświadomości i że zamiast tego świadomość może wynikać z interakcji rozproszonych pomiędzy sieciami mózgowymi.

Poziomy samoświadomości

Jak więc dokładnie dzieci stają się świadome siebie jako odrębnych istot? Jedna z głównych teorii samoświadomości, wprowadzona przez psychologa rozwojowego Philippe’a Rochata , sugeruje, że istnieje pięć poziomów samoświadomości. Dzieci przechodzą przez następujące etapy od urodzenia do około 4 lub 5 roku życia: 

Różnicowanie : Dziecko zaczyna uznawać swoje własne odbicie. Mogą odkryć, że w patrzeniu na ich odbicie jest coś innego lub wyjątkowego.

Sytuacja : Dziecko zaczyna rozpoznawać swoje własne odbicie, bycie i ruchy jako odrębne od tego, co je otacza.

Identyfikacja : Jest to etap, podczas którego dziecko w pełni wie, że jest swoim własnym odbiciem w lustrze. Wiedzą: „To jestem ja ”.

Trwałość : mają pełne poczucie siebie i potrafią identyfikować się na zdjęciach lub filmach, nawet gdy zmienia się ich wygląd.

Samoświadomość : dziecko przyjmuje na siebie punkt widzenia z perspektywy trzeciej osoby; uświadamiają sobie, że inni postrzegają ich w określony sposób. Może to skutkować uczuciami takimi jak duma lub wstyd.

Rodzaje samoświadomości

Psychologowie często dzielą samoświadomość na dwa różne typy: publiczną i prywatną.

Samoświadomość publiczna

Ten typ pojawia się, gdy ludzie są świadomi tego, jak wyglądają w oczach innych. Samoświadomość publiczna zwykle pojawia się w sytuacjach, gdy ludzie są w centrum uwagi .

Ten typ samoświadomości często zmusza ludzi do przestrzegania norm społecznych . Kiedy mamy świadomość, że jesteśmy obserwowani i oceniani, często staramy się zachowywać w sposób społecznie akceptowalny i pożądany.

Samoświadomość społeczna może również prowadzić do lęku przed oceną , w wyniku którego ludzie stają się przygnębieni, niespokojni lub martwią się tym, jak są postrzegani przez innych.

Przykłady samoświadomości publicznej

Możesz doświadczyć publicznej samoświadomości w miejscu pracy, kiedy wygłaszasz dużą prezentację. Możesz też doświadczyć tego, opowiadając historię grupie przyjaciół.

Prywatna samoświadomość

Ten typ ma miejsce, gdy ludzie stają się świadomi pewnych aspektów siebie, ale tylko w sposób prywatny. Na przykład zobaczenie swojej twarzy w lustrze jest rodzajem prywatnej samoświadomości.

Przykłady prywatnej samoświadomości

Uczucie ucisku żołądka, gdy zorientujesz się, że zapomniałeś się uczyć do ważnego testu lub uczucie trzepotania serca, gdy widzisz osobę, która Ci się podoba, to także przykłady prywatnej samoświadomości.

Odgrywanie ról: PODEJMOWANIE DECYZJI ETYCZNYCH

Odgrywanie ról samoświadomość

Odgrywanie ról pewność siebie i skuteczność

Własna skuteczność – ćwiczenie: https://wordwall.net/pl/resource/56962863

Self efficacy video: https://www.youtube.com/watch?v=xF60mBAkjcc

samoświadomość – ćwiczenie: https://wordwall.net/pl/resource/56961188

samoświadomość – video: https://www.youtube.com/watch?v=WmxZS4Cl5Mk

MATERIALS Self-awareness:

https://www.proprofs.com/quiz-school/story.php?title=how-selfaware-are-you

https://myquestionlife.com/test-samoświadomości/

https://wordmint.com/public_puzzles/30199

MATERIALS self-efficacy:

https://quizlet.com/104292964/teoria-samoskuteczności-flash-cards/

excelatlife.com/questionnaires/self-efficacy.htm

https://positivepsychology.com/self-efficacy-scales/

KSIĄŻKI
Bandura, a.: ​​« Poczucie własnej skuteczności: sprawowanie kontroli «.
Commons, ML i Richards, F. a.: « Samoświadomość: jej natura i rozwój «.
Schunk, DH i Zimmerman, BJ: „Siła poczucia własnej skuteczności: implikacje dla nauczania i uczenia się”.
Schwarzer, R.: « Poczucie własnej skuteczności: kontrola myśli nad działaniem ».
Goleman, D.: „ Inteligencja emocjonalna: dlaczego może mieć większe znaczenie niż IQ ”.
Conklin, TD i Lunenburg, FC: « Samorządność i rozwój przywództwa «.

LINKI DO STRONY INTERNETOWEJ
Przedsiębiorca .
Harvard Business Review – Przywództwo i zarządzanie ludźmi .
Przegląd innowacji społecznych Stanforda .
Przywództwo Forbesa .
Inc. Przywództwo .
TED Talks – Przywództwo .
Przegląd zarządzania MIT Sloan – Przywództwo .
Harvard Business School – Przywództwo i wartości .
Business News Daily – Przywództwo .